* * * * *

Când generozității i se răspunde cu micime umană, soluția este ca egoismului să i se răspundă cu o indiferență regală. Asta într-adevăr doare…

În viața fără fard, Om este cel ce oferă bucurii ființelor din jurul său, nu cel care se uită des și degeaba în oglindă.

Aroganții, infatuații, aflați, în mod trecător, la unele etaje ale puterii, plătesc pentru mojicia lor, în relația cu semeni dependenți profesional de ei, prin trecerea rapidă în arealul numit uitarea publică.

Cine plătește taraful comandă muzica, dar transferul acestui obicei autohton în presa mioritică nu înseamnă că toți condeierii acceptă prostituarea, în piața publică.

Diferența dintre un jurnalist născut și unul făcut de terți, cu intenții de manipulare a informațiilor este că primul scrie natural, instinctiv, iar celălalt mimând profesia de ziarist.

~