„Consiliul NATO-China”

“La vizita sa recentă în Australia, secretarul general al NATO, Stoltenberg, a declarat că China este o preocupare din ce în ce mai mare pentru NATO, nu pentru că NATO vrea să meargă în Pacific, ci pentru că China vine în Europa. El are dreptate. Alianța ar trebui să înființeze „Consiliul NATO-China”, un mecanism structural de dialog cu China pentru a crește transparența și înțelegerea reciprocă, pentru a semnala îngrijorări, pentru a evita interpretările eronate și pentru a favoriza cooperarea, dacă este posibil. “

Mai cugetă…

Un ascultător al postului Rádió 1 Budapest 96.4 a intrat în direct, prin telefon, cu prezentatoarea știrilor serii:

– Jó estét! / Bună seara! Cum este posibil ca România să redevină Mare, în viziunea șefului Casei Albe?!…

– Ne idegesd fel. / Nu vă supărați. Noi, la Budapesta sperăm că Trump a semnalat omologului român dorința premierului maghiar de a beneficia, la preț mic, de petrolul ce va fi extras de companii americane, din arealul maritim românesc.

– Istenem! / Dumnezeule ! Și președintele de la București, ce a spus?

– Szép…/ Frumos…Fiind din Transilvania, mai cugetă…

Mesaj clar

Z

DOSARE GEOPOLITICE DIFICILE

O situație grea

Donald J. Trump:

“Am vorbit cu cei doi buni prieteni ai mei, prim-ministrul Modi din India și premierul Khan din Pakistan, cu privire la comerț, parteneriate strategice și, cel mai important, ca India și Pakistanul să lucreze pentru reducerea tensiunilor din Kashmir. O situație grea, dar conversații bune!”

~