VIDEO / Debarcarea, din elicopter, a militarilor din forțele speciale iraniene, pe petrolierul britanic
IRGC releases a video of the moment that their forces seized #British #tanker #StenaImpero in #StraitOfHormuz. #Iran #IRGC #UnitedKingdom pic.twitter.com/29Q11mgzFP
— Press TV (@PressTV) July 20, 2019
Noul șef al structurii de informații al NATO
Purtătoarea de cuvânt a NATO, conaționala Oana Lungescu, a confirmat că secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, l-a numit pe David Cattler, un veteran al Agenției de Informații a Apărării SUA, ca șef al structurii de informații al Alianței, post pe care îl va lua în primire la finalul acestui an.
Măsura ține de eforturile de întărire a NATO, postul menționat fiind creat în anul 2016, pentru a coordona mai bine fluxul de informații secrete, despre Rusia și terorism, între structurile civile și militare ale NATO.
Carevasăzică…
Dincolo de reușita conaționalului Mircea Geoană ar trebui să ne pună pe gânduri faptul că, după ani buni, americanii renunță la postul numărul 2, în ierarhia NATO.
Cu 24 de ore înainte de anunțul privind numirea unui român ca secretar general adjunct, în ierarhia Alianței, președintele Comitetului Militar al NATO, Sir Stuart Peach l-a prezentat pe noul director general al Statului Major Militar Internațional NATO (DGIMS), generalul-locotenent Hans-Werner Wiermann.
Deci, SUA își retrage – conform opțiunilor președintelui Trump – diplomatul, fără a mai numi altul, conform tradiției, apoi România – aliat loial – oferă înlocuitorul, iar Germania este în ierarhia Comitetului Militar al NATO.
Nu avem încă o armată europeană, dar un alt general german în structura militară de supervizare a Alianței…da.
Era să scriu…Sieg Heil…
Simplă coincidență.
VIDEO / 160 de ani de presă militară românească
Benone Neagoe, Dan Gîju și Mircea Laslău
sunt jurnaliști militari
“lăsați acum la vatră”,
dar care au oferit celor interesați
de aniversarea împlinirii
a 160 de ani de presă militară românească,
probe ale prețuirii lor oneste
pentru cei care le-au fost coechipieri,
în ani buni de evoluție mediatică,
în serviciul acelora ce mențin liberă
fluturarea Tricolorului,
în țară și în misiunile internaționale.
Emisiunea poate fi vizionată aici,
de la secunda zero,
la minutul 1:22:00,
după care urmează
publicitatea postului 6TV:
OPINIA ȘEFULUI AGENȚIEI DE INFORMAȚII A APĂRĂRII SUA DESPRE INTENȚIILE IRANULUI
Întrebat dacă incidentul de vineri a fost o revanșare probabilă pentru reținerea anterioară a unei nave iraniene, generalul-locotenent Robert Ashley, directorul Agenției de Informații pentru Apărare, a declarat că Iranul caută de regulă “lucruri care sunt proporționale în natură” pentru a răspunde acțiunilor altor națiuni pe care le consideră o amenințare.
În linii mari, Iranul încearcă să “spargă status quo-ul” campaniei așa-numitei “presiuni maxime” a administrației Trump, care prevede aplicarea unor sancțiuni disuasive, a spus Ashley.“Iranienii nu caută să facă ceva ce va scăpa de sub control, pentru că războiul nu este ceea ce caută”, a declarat Ashley unui mic grup de reporteri la Aspen Security Forum din Colorado. Dar, în același timp, calculul lor de decizie este că trebuie să facă ceva ca răspuns.




