Cea mai mare palmă post-decembristă
Directorul principalei agenții de securitate națională a Australiei a avertizat, într-un discurs public, că amenințarea cu spionaj – inclusiv spionajul cibernetic – este mai mare decât terorismul și reprezintă un pericol „existențial” pentru statele consacrate.
Duncan Lewis a fost numit director al Organizației australiene de informații de securitate (ASIO) în 2014, funcționând deja de mai bine de patru decenii în sectoarele guvernamentale militare și civile australiene.
Miercuri, Lewis a rostit o alocuțiune, rară, la Lowy Institute, din Sydney, înainte de pensionarea sa, din serviciul guvernamental, la sfârșitul acestei luni.
Nu știu dacă renumitele șapte servicii de informații ale României au luat notă de avertismentul menționat, dar cumpărarea castelului Bran, de emisarii unei televiziuni putiniste este cea mai mare palmă post-decembristă, dată de Moscova țării noastre, membră în NATO, în UE și mai departe știți dumneavoastră suficientă carte…

