Suntem luați de proști…

Raed Arafat, șeful DSU și secretar de stat MAI, nu a dorit să comenteze decizia CCR, care a declarat neconstituționale amenzile din această perioadă, însă a dezvăluit că e dezamăgit și se teme că oamenii nu vor mai respecta legea în lipsa unor „unelte” represive.

Păi în Franța, președintele Macron a scos pe străzi, în localități din sudul Hexagonului, militari din Legiunea Străină, cu armele în mâini și francezii au respectat ordinea și disciplina impusă pentru conracararea pandemiei.

Nici în Italia, Spania, Marea Britanie, Germania sau SUA poliția nu a dat amenzi, ci a informat și dispersat, la nevoie, pe cetățenii rebeli.

Suntem luați de proști…de alde Arafat, cel cu geacă de polițist, la conferințele de presă în trei, cu Tipătescu – ministrul de interne – și Pristanda, generalul care se mira și el ce uniformă poartă.

Halal să-i fie!

~