Merită respect militarii care au făcut ceva concret, pentru armata țării, după 1989, fiecare în domeniul unde a avut misiunea să se depășească pe el însuși.
Cei care azi se bat cu pumnii în piept, uitând că au fost interesați doar de ascensiunea lor în carieră, cu orice preț, orice mijloace, chiar călcând pe sufletele unor camarazi, merită doar milă creștinească…
Gen. Mark A. Milley: "Thank you, Mr. President, for the trust and confidence you have placed in me to become the next Chairman of the Joint Chiefs and for your personal leadership and commitment to our uniformed men and women." pic.twitter.com/6C6UyRcDhB
Marius Văcărelu și Alexandru Georgescu,
două spirite universitare afirmate și
în cadrul Clubului Militar Român de Reflecție Euroatlantică
au oferit celor interesați un talk show,
în care adunarea generală a ONU a fost doar
ocazia evaluării lumii de azi, fără fard.
Dr. Marius Vacărelu, la 6TV, către viitorul președinte al României:
”Domnule președinte, avem nevoie, în clipa de față, de patru lucruri:
1. Modificarea constituțională;
2. Îmbunătățirea sistemului de educație;
3. Promovarea sportului și
4. O nouă direcție pentru statul românesc.
Fără el nu se poate.”
Dr. Alexandru Georgescu, la 6TV, despre ONU:
”Organizației Națiunilor Unite i s-a insuflat, de-a lungul timpului, un alt etos. Noi avem așteptări prea mari de la capacitatea de acțiune colectivă a unei lumi din ce în ce mai dezbinate și mai diverse…
Cred că tinerii, în ziua de azi, au o încredere din ce în ce mai mare și așteptări de la instituții supranaționale. Există o lipsă de încredere în politică, chiar dacă se discută foarte mult despre democrație, ca totem, democrație, voință a poporului. Dar de fapt există o lipsă de încredere în electorate, în procesul politic, în procesul democratic, în clase politice.”
Emisiunea în care cei doi compatrioți,
mai sus menționați,
au evoluat admirabil
poate fi vizionată aici:
Interesul general | Ion Petrescu | September 30, 2019 07.30 | Comments Off on Dr. Marius Văcărelu & dr. Alexandru Georgescu, despre națiunile (dez)unite de azi
Aceasta va fi tema emisiunii VALORI EUROATLANTICE,
la care invitat special este generalul (r.) dr. Mircea Chelaru,
dialogul cu distinsul conațional
urmând a fi difuzat, de 6TV,
duminică, 6 octombrie 2019,
de la ora 20.30.
Alexandru Oșca face parte dintre conaționalii recunoscători Armatei României, pentru șansa și onoarea de a fi purtat uniforma militară, în ani dificili, pentru țară, ajungând până la onorantele posturi de Șef al Arhivelor Militare Române (1992 – 2000), Şef al Serviciului Arhive şi Documentare Militară al Statului Major General (2000-2005) și Director al Serviciului Istoric al Armatei (2005-2006).
Pe micul ecran, la emisiunile unde am avut plăcerea dialogului cu un interlocutor cu cumsecădenia Domniei Sale, a probat cumpănire în judecata unor evenimente și personalități care au influențat, sub o formă sau alta, istoria devenirii noastre naționale.
Probabil că una din explicațiile firii sale, care se deschide aidoma unei cărți dedicate lui Sun Tzu, este că stăpânește bine enunțul înțeleptului chinez anterior menționat:
“Cel ce luptă pentru victorie numai cu sabia nu este un general bun.”
Asta pentru că distinsul colonel Alexandru Oșca, chiar dacă nu are aurit epoletul uniformei din seiful propriilor amintiri, rămâne cu o conduită, un discurs și o bursă personală de idei istorice mai presus de orice răutate pasageră umană.
La mulți ani frumoși, Distinse Domnule Colonel Alexandru Oșca!
Interesul general | Ion Petrescu | 07.30 | Comments Off on “Cel ce luptă pentru victorie numai cu sabia nu este un general bun”
Colonelul Spencer Cocanour, cel de-al 24-lea comandant al unei formațiuni pentru operații speciale, a ieșit spectaculos dintr-un elicopter de luptă MC-130H, pe timpul saltului său final, cu cădere liberă, la Hurlburt Field, în Florida. El a trecut în rezervă după 24 de ani de serviciu, cu onorurile cuvenite, fără a fi umilit cu privire la suma cuvenită lunar, în viitor, ca pensie pentru serviciile aduse Patriei sale.