SUA au suspendat vineri, în mod oficial, respectarea Tratatului INF, un pact din 1987, cu fosta Uniune Sovietică care a interzis rachetele balistice și de croazieră, nucleare și convenționale, lansate de la sol, cu o rază cuprinsă între 500 și 5.000 de kilometri. SUA și Rusia au lansat acuzații reciproce de încălcări ale tratatului de mai bine de un deceniu. Criticii retragerii au spus că administrația nu a făcut prea mult pentru a păstra tratatul și că dispariția acestuia ar putea provoca o nouă cursă a înarmării. Susținătorii au afirmat că pactul trebuia anulat, deoarece Rusia l-a încălcat de mult, iar China nu s-a alăturat niciodată tratatului.
DETALII AICI.
Având în vedere că aproximativ jumătate din cei 2.000 de militari pentru operațiuni speciale și alte forțe de consiliere-asistență s-au întors în SUA, în primăvară, ISIS a înregistrat o revenire, potrivit unui raport general – al inspectorului DoD, Departamentului de Stat și Agenției SUA pentru Dezvoltare Internațională -, publicat marți .
DETALII AICI.

Locotenent Catherine Stark este prima femeie din Corpul Infanteriei Marine selectată să se antreneze și să zboare cu avionul F-35C.
DETALII AICI.

Felicia Nichita-Toma este o româncă luptătoare, în arealul presei din Europa estică, cea aflată încă sub dominația mentalității imperiale, inițial sovietice, momentan a unei administrații ce încearcă să profite de moșteniri teritoriale marcate de blestemul Pactului Ribbentrop-Molotov.
Căsătorită cu un jurnalist tenace, Nicolae Toma, care a activat pe baricada numită simplu și frumos ZORILE BUCOVINEI – cea de nord, aflată încă sub ocupație străină – domnița Felicia nu renunță la visul ei, la speranța sa, la bătălia pentru luminarea conaționalilor din zona Cernăuți, că înaintașii lor au fost parte a României interbelice, țara în care Mihai Eminescu este regele pe veci al spiritualității celor încercați, în vremuri de restriște, de imperii ce păreau nemuritoare și azi au ajuns în colbul istoriei europene.
Avem ce învăța de la românii bucovineni.
Înțelepciunea rezistenței la aneantizarea culturală.
Puterea de a zâmbi, în fața stihiilor neputincioase la dăinuirea celor ce fac parte dintr-o națiune greu de călcat în picioare.
Credința în victoria adevărului istoric, în fața măsluirii unui timp ce nu a aparținut decât vânătorilor de iluzii teritoriale.
La aniversarea zilei sale de naștere, un gând bun celei care preferă forța cuvântului versus abuzul administrației temporare.
La mulți ani frumoși, Distinsă Domniță Felicia Nichita-Toma!