
Felicia Nichita-Toma este o româncă luptătoare, în arealul presei din Europa estică, cea aflată încă sub dominația mentalității imperiale, inițial sovietice, momentan a unei administrații ce încearcă să profite de moșteniri teritoriale marcate de blestemul Pactului Ribbentrop-Molotov.
Căsătorită cu un jurnalist tenace, Nicolae Toma, care a activat pe baricada numită simplu și frumos ZORILE BUCOVINEI – cea de nord, aflată încă sub ocupație străină – domnița Felicia nu renunță la visul ei, la speranța sa, la bătălia pentru luminarea conaționalilor din zona Cernăuți, că înaintașii lor au fost parte a României interbelice, țara în care Mihai Eminescu este regele pe veci al spiritualității celor încercați, în vremuri de restriște, de imperii ce păreau nemuritoare și azi au ajuns în colbul istoriei europene.
Avem ce învăța de la românii bucovineni.
Înțelepciunea rezistenței la aneantizarea culturală.
Puterea de a zâmbi, în fața stihiilor neputincioase la dăinuirea celor ce fac parte dintr-o națiune greu de călcat în picioare.
Credința în victoria adevărului istoric, în fața măsluirii unui timp ce nu a aparținut decât vânătorilor de iluzii teritoriale.
La aniversarea zilei sale de naștere, un gând bun celei care preferă forța cuvântului versus abuzul administrației temporare.
La mulți ani frumoși, Distinsă Domniță Felicia Nichita-Toma!
Foarte bun comentariul colonelului dr. Florin Șperlea, la TVR, despre condiția militarilor români înainte, pe timpul și după Bătălia de la Mărășești, care a inclus acțiunile desfășurate pe Frontul Român, în perioada 24 iulie/6 august – 6 august/19 august 1917.
Din câte cunosc – și știu ce scriu – este singurul redactor-șef al OBSERVATORULUI MILITAR, din ultimele trei decenii, cu o meritată vizibilitate națională, un istoric împătimit de detalii, un orator ce face audiența să ridice ochii spre emitentul unei voci lipsite de șovăire, dar cu nuanțările necesare.
Este timpul ca Florin Șperlea să urce pe treapta următoare.
Moderatorii celor trei paneluri vor fi: Sabin Orcan, Director General Newsweek România; colonel (r.) Ion Petrescu, fondator al Clubului Militar Român de Reflecție Euroatlantică; Cristian Diaconescu, Diplomat.


Roman Gheorghe este un conațional tenace, care, prin calmul său, probabil că ar fi trebuit să se nască în nordul Europei.
Pe timpul studiilor academice militare își uimea colegii cu atitudinea sa olimpiană.
Greu de citit, cu un chip demn, atunci, de 007, camaradul nostru era, totuși, un semen cu inima caldă, fără a se pripi în evaluarea coechipierilor săi.
L-am revăzut cu ocazia unei deplasări în orașul unde trăiește mulțumit alături de nepoții săi, probabil comoara vieții sale.
El face parte din acea elită a armatei naționale care a evoluat normal, în cariera armelor, și-a acceptat locul și rostul, în ierarhia militară, a privit cu înțelegere, uneori discret amuzat, pe meteoriții veniți în te miri ce inspecție, și a purtat cu fruntea sus gradul de colonel, acesta fiind ultimul rang profesional nepolitic, din organica unei structuri care a avut și mai are păcălici, pitici care cred că epoleți auriți pot compensa lipsa de viziune în domenii unde inteligența se validează după reușite, nu după prea plecata coloană vertebrală.
Cu ocazia zilei sale de naștere, urarea celor ce îl prețuiesc este pe măsura a(l)titudinii sale:
Happy Birthday, to you, Colonel Gheorghe Roman!
Locotenenții de ieri, amiralii de azi – Eugen Laurian, Constantin Rusu și Marius Hanganu – sunt invitații speciali la emisiunea VALORI EUROATLANTICE, ce va fi difuzată de 6TV, duminică 11 august 2019, sub genericul VÂNT BUN DIN PUPA!
