Noul şef al Forţelor Terestre Franceze

Il y a 100 ans, le 14 juillet 1919, avait lieu le défilé de la victoire

VIDEO / Minunăţie în China

VIDEO / Pământul strămoşesc, dintre Prut şi Nistru, parte a României interbelice, nu ne-a fost luat prin referendum!

Pământul strămoşesc, dintre Prut şi Nistru, parte a României interbelice, nu ne-a fost luat prin referendum.

1641

Republica Federală Germania a organizat un referendum, în landurile fostei Republici Democrate Germane, după înfăptuirea de facto a reunificării, la care s-a opus Londra.

Nu banii au determinat reunificarea Germaniei, ci inteligenţa bărbaţilor de stat germani, în frunte cu inegalabilul Helmut Josef Michael Kohl, cancelarul revenirii, parţiale, a Germaniei, în teritoriile sale iniţiale.

Federaţia Rusă, condusă de Putin, a ocupat manu militari, peninsula Crimeea şi apoi a organizat referendumul cu un rezultat ştiut dinainte.

România de mâine, condusă de români care ţin la revenirea ţării la normalitate au o singură datorie.

Reiterarea necesităţii încetării efectelor actuale ale odiosului pact dintre Hitler şi Stalin, semnat de miniştrii lor de externe.

1741

Pe această temă am discutat cu un militar de la Chişinău, acum în rezervă, fondatorul Armatei Naţionale a Republicii Moldova, anterior ministrul de interne al acestei entităţi europene, nu euroasiatice, respectiv celebrul general Ion Costaş, şi cu un demn colonel al Armatei României, acum în rezervă, la fel ca şi distinsul invitat de peste Prut, nou membru al Clubului Militar Român de Reflecţie Euroatlantică, colonelul (r.) ing. Marin Alniţei.

Nu de alta, dar în istoria acestor meleaguri coloneii fac reunificarea naţională.

EMISIUNEA POATE FI VIZIONATĂ AICI:

2.681.000 de europeni trăiesc între Prut și Nistru

Pe 11 iulie 2019, la emisiunea ZIUA Z, am afirmat, în direct, că în Republica Moldova mai trăiesc 2.700.000 de europeni, adică populația municipiului București – Capitala tuturor românilor – fără suburbii.

Revenit acasă am aflat că Biroul Național de Statistică, cel de peste Prut, a confirmat că între acest râu, fost intern, și Nistru trăiesc “2 milioane 681 mii, fără locuitorii din stânga Nistrului.” Carevasăzică…

ALTE DETALII AICI.

O metodă 100% sovietică, mai precis marca Federației Ruse

Nu militarii au fixat nivelul pensiilor lor de serviciu, dar România fiind țară membră a NATO are datoria să asigure militarilor din țara noastră condiții comparabile cu ale aliaților, încă de pe vremea președintelui Ion Iliescu.

Pentru liniștea istericilor, de stânga și de dreapta, raportul dintre pensia unui ofițer american și cea a unui român este de 7 la 1.

Iar acela dintre salariul unui ofițer american și acela a unui profesor din SUA este de 3 la 1.

Și nimeni, în societatea americană, prima democrație din lume, nu compară o categorie socială cu alta, nu întoarce pe unii contra armatei.

Asta este o metodă 100% sovietică, mai precis marca Federației Ruse.

Divide et impera.

~